Свечаности су присуствовали највиши званичници Републике Српске и представници Србије, међу којима председник Републике Српске Милорад Додик, српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министри у Влади Српске, народни посланици, представници институција Србије, Српске православне цркве, академске заједнице и организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.

У оквиру пројекта представљена је база са око 1.500 снимљених свједочанстава, која обухватају исповести чланова породица погинулих и несталих цивила и војника, као и свих оних који својим животним причама свједоче о страдању и борби српског народа.
База садржи сведочанства са простора Републике Српске, БиХ, Србије, Косова и Метохије, некадашње Републике Српске Крајине и Хрватске, као и сведочанства о геноциду над Србима у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата.

Истакнуто је да је реч о једном од најзначајнијих националних пројеката у области очувања културе памћења, који својим значајем превазилази оквире матичног простора и представља трајан допринос очувању историјског памћења и националног идентитета српског народа.
Директор Меморијалног центра Републике Српске Денис Бојић раније је истакао да ова база има потенцијал да постане кључна референтна тачка за научна истраживања, образовне процесе и јавну употребу историјског знања.
Свечана академија у Бањалуци протекла је у знаку поруке да очување културе сећања представља трајну обавезу према жртвама и будућим генерацијама, као и један од темеља очувања националног идентитета српског народа.