После уличних протеста студената Албанаца у Скопљу, „радног договора“ у Влади РСМ, за решење проблема с правима у високошколскоим образовању, главни циљ премошћивања несугласја је, предложена измена закона као логичан и праведан систем у држави, којим би се омогућило да сваки грађанин који је завршио високо образовање на албанском језику, „под једнаким условима“ може и на истом језику да добије адекватну лиценцу за рад.
- Нећемо стати, већ радимо на законским решењима којима би сви професионални испити и постдипломске лиценце за рад у земљи били доступни младима на њиховом матерњем језику. Наш циљ је логичан и праведан систем: свако ко је студирао на албанском, да може на албанском да добије и своју лиценцу за рад, - наводи се у саопштењу албанске странке Вреди.
Очекује се, према најавама из поменуте странке, да нови законски концепт у наредном периоду обухвати сва стручна, професионална тестирања и дозволе за рад у РСМ, чиме би се превазишле доседашње системске сметње приликом институционалног и економског напредовања младих кадрова Албанаца.
Осмовне поруке са масовних протеста студената Албанаца, започетих на тргу Скендербега, у старом делу Скопља, ма маршом преко Вардара, централног трга „Македонија“, све до зграде Министарства правде, биле су да – у знању нема забрањеног језика. Повод протеста, у препознатљивом колориту вијорењем застава суседне Албаније, били су захтеви за право полагања правосудног испита на - албанском језику. Међу паролама на транспарентима студената Албанаца у протестима доминирале су поруке „Не дирајте нашу будућност“; „Закон на папиру, дискриминација у пракси“...
На протесту се скандирало и албанској ОВК, „вођењем“ албанских учесника „за појачање“ из Приштине, Уз албанске истицане су и заставе ЕУ, САД, без иједног обележја РСМ...
Уколико њихови захтеви не буду прихваћени најављени су нови протести студената Албанаца.
Усаглашавање
На „радном договору“ за усаглашени приступ решавања новонасталих проблема у сфери високог образовања иницираних протестима студената Албанаца, премијер Владе РСМ и лидер владајуће ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкосаки и копредседници странке Вреди Билал Касами и Изет Меџити, како је званично саопштено, раде на томе да - „преко заједничког, мудрог и достојанственог приступа дођу се до решења која значе напредак, грађење међусобног поверења и заједничке будућности“.
Из Владе у Скопљу је указано да се трага за решењима усаглашеним са Уставом и Законом о употреби језика..
М.С.